Forlis Bar

Av: 
Yngve Sundvor
Spilleperiode
28. jan 2026 til 14. mar 2026
Neste forestilling
ons 28.01.2026 19:00
Varighet
150 min

En bekmørk komedie om levd liv og turister som forsvinner på mystisk vis. 

Spesialskrevet for Hålogaland Teater.

Kjøp billetter til Early Bird-pris kr 250,- ut november. Tilbudet gjelder forestillingene i perioden 29. januar - 4. februar. 

I baren som en gang var byens mest populære, er det kun stamgjestene igjen. Bare en og annen turist kikker innom Forlis Bar for en autentisk opplevelse.

At de vandrer rett inn i ei turistfelle, vet ingen noe om.

I 2026 inviterer vi på et barbesøk du seint vil glemme. 

Den forsmådde bareieren Ingrid (Guri Johnson) gjør alt hun kan for at Forlis Bar skal bli vernet og dermed utelatt kommunale framtidsplaner. Dette påvirker også barens faste inventar: Den desillusjonerte advokaten Herman (Ketil Høegh) som bruker baren som flukt fra en mislykket tilværelse. Og den uføretrygda fiskeren Jørgen (Kristian Fr. Figenschow) - mistrodd, ensom og med pistol i bukselinningen.

I baren henger også Dennis (Alexander Rindestu), en ambisiøs filmskaper som aldri har laget annet enn turistreklame. Og inn i dette fargerike fellesskapet snubler en dag den norskættede, amerikanske turisten Aina (Trude Øines).

Forlis Bar er en mørk komedie om uforløste ambisjoner og umulig kjærlighet, om å eldes med verdighet, og om hva som skjer når du mister grepet om det du selv tenkte var selve livet. 

Og så handler det selvsagt om turister. Be prepared!

Urpremiere 29. januar. 
Varighet: 2 timer og 30 min inkl. pause. 
Forestillingen er ikke egnet for barn. 

Den anerkjente regissøren og dramatikeren Yngve Sundvor har jobbet tett med en rekke av landets teatre. Han er i tillegg kunstnerisk leder for frigruppa Statsteatret. Scenografien er det Arne Nøst som står bak. Han er også kjent som avistegner og billedkunstner, og har vært teatersjef både ved Rogaland Teater og Riksteatret. 
Sammen satte de to også opp Pan av Knut Hamsun ved Hålogaland Teater i 2008. 

En del replikkveksling foregår på engelsk. Vær spesielt oppmerksom på at det kan forekomme vold, drap og inntak av alkohol.  

Foto uttrykk: Knut Åserud

Regi og manus
Yngve Sundvor
Scenografi og kostymedesign
Arne Nøst
Lysdesign
Jon H. Paulsen og Jim-Oddvar Hansen
Dramaturg
Jenny Gisladottir
Inspisient
Hilde Mikkelsen Storseth
Sufflør
Mari Sofie Andreassen
Scenemester
Stein Eliassen
Rekvisitør
Linda Nilsen
Kostymeansvarlig
Ann-Jorunn Pedersen
Tekniker
Jirka Pitelka