Turné: Det er Ales
Elsket av publikum i Tromsø! I desember får også turnépublikum oppleve den sterke historien om å miste den man elsker på havet.
Nobelprisvinner Jon Fosses vakre og poetiske tekst kommer til live på scenen.
Hun står igjen alene. Etterlatt. Ensom i savnet. I lengten etter den som aldri kom tilbake. Ingen kiste, ingen grav å gå til. Forlatt i huset hvor hun delte et liv med han som ikke lenger er der.
I stykket Det er Ales møter vi Signe i tomrommet som fremdeles er der 23 år etter at mannen hennes ikke kom hjem fra havet. Huset har utsikt ut mot fjorden der hennes elskede forsvant.
På turné fra 2. desember.
Varighet ca. 80 min. uten pause.
Havet gir og havet tar er en klisjé, men dette har vært virkeligheten for så uendelig mange mennesker langs norskekysten, og da spesielt i nord. Kvinnene har blitt stående igjen. Alene.
Vi følger Signes savn, tanker og spørsmål i en rytmisk vandring gjennom tidene og generasjonene som har levd og blitt borte i rommene hun nå står alene igjen i.
Forestillinga bringer mennesker, musikk og film til den sarte teksten. Og sentralt i historien står spørsmålet om hvordan det er mulig å leve videre med et slikt tap. Det kan sies å være en trøst til oss alle.
Nordnorsk oversettelse er gjort av Ragnar Olsen.
Foto: Marius Fiskum.
Billetter til forestillingene i Tromsø finner du her.
iTromsø (+) «Det er så vakkert at jeg vil grine» Terningkast 5
Nordlys (+) «Der livet og døden fletter seg sammen» Terningkast 4