Hva skal du oppleve høsten 2025?

Få den fulle oversikten over høstprogrammet og sikre deg billetter allerede nå! 

Hedda Gabler av Henrik Ibsen

Høsten 2025 kan du oppleve alt fra Molière og Ibsens gripende Hedda Gabler til det magiske tivolitheateret og populære publikumsfavoritter. 

Hva skal du oppleve i høst? Nedenfor finner du hele programmet 

Ekstraforestillinger: Bukkene Bruse begynner på skolen 

Spillestart: 22. august

Image
Bukkene Bruse begynner på skolen

Forestillingen som ble utsolgt før urpremieren 10. mai kommer tilbake høsten 2025! I august får vi igjen følge de tre Bukkene Bruse på livets første skoledag. Bli med! 

Det var en gang tre bukker som het Bukkene Bruse. En dag fikk de et brev om at de måtte begynne på skolen. «Hvorfor det?» spurte den minste. «Alle må gå på skolen nå for tida», forklarte den største bukken. Så ble de enige om at de kunne prøve for ei uke eller to.

Men skolen har fått ny rektor – og det er ikke hvem som helst! 

Passer for barn fra 3 år og familier. Varighet ca. 45 minutter uten pause. 

Av: Skrevet og dramatisert Bjørn F. Rørvik. Illustrert av Gry Moursund
Regi: Bård Bjørknes
Scenografi/kostymedesigner: Christina Lovery
På scenen: Julia Bache-Wiig, Ellen Andreassen, Alexander Rindestu og Trude Øines

Les mer om Bukkene Bruse begynner på skolen
Kjøp billetter til Bukkene Bruse begynner på skolen

Den innbilt syke

Premiere 11. september

Image
Den innbilt syke

En leken og livlig komedie om kontrollbehov, sykdomsangst – og det desperate ønsket om å bli sett.

Hypokonderen Argan (Kristian Fr. Figenschow) er overbevist om at han er skikkelig syk. Han kaster seg fra diagnose til diagnose, og omgir seg med piller, puter og kvakksalvere. For å sikre seg livslang medisinsk behandling, bestemmer han at datteren skal gifte seg med en lege. I sitt ekstreme forsøk på å kontrollere helsa, har han mistet kontakten både med virkeligheten, og dem han er glad i. Derfor skjønner ikke Argan at han blir utnyttet av legene som tjener gode penger på hans hypokondri. Heldigvis griper tjenestejenta Toinette og Argans bror, Berald, inn i galskapen og forsøker å få Argan til å våkne opp fra villfarelsen.

Varighet: 2 timer inkludert pause. 

Av: Molière. I en versjon for Hålogaland Teater av Geir Sveaass og Jenny Gisladottir. Argans replikker i nordnorsk oversettelse av Ragnar Olsen
Regi: Geir Sveaass
På scenen: Kristian Fr. Figenschow / Argan, Jørn-Bjørn Fuller-Gee / flere roller, Kristine Henriksen / flere roller

Les mer om Den innbilt syke
Kjøp billett til Den innbilt syke

Hedda Gabler

Premiere 20. september 

Image
Hedda Gabler

Kritikerroste Sigrid Reibo er tilbake på Hålogaland Teater med regi på Ibsen-klassikeren Hedda Gabler. En usminket og rå psykologisk thriller om kvinnerollen, makt, begjær og et ønske om å få bety noe i verden.  

Vi befinner oss på slutten av 1800-tallet. Hedda Gabler er 29 år, gift med sin mann Jørgen Tesman og gravid med sitt første barn. 
Men Hedda er deprimert, og på innsiden føler hun seg fullstendig kvalt. Fastlåst i et ekteskap med en mann hun ikke elsker, i et liv hun ikke ønsker. 
Fanget av samfunnets forventninger til henne som kvinne, drives hun av en voksende desperasjon etter å få bety noe mer. Å handle, ta tilbake kontrollen, påvirke sine omgivelser. 
Men valgene Hedda skal komme til å ta i sin søken etter selvrealisering, spenning, begjær og makt vil både påvirke og ødelegge hennes omgivelser og menneskene rundt henne. 

Varighet 2 timer og 30 minutt inkludert pause. 

Av: Henrik Ibsen
Regi: Sigrid Reibo 
Scenograf og kostymedesigner: Gjermund Andresen
På scenen: Ingrid Mikalsen Deinboll / Hedda Gabler, Sindre Arder Skildheim / Jørgen Tesman, Ketil Høegh / Assessor Brack, Espen Mauno / Ejlert Løvborg, Hanne Mathisen Haga / Fru Elvsted og Guri Johnson / Tante Julle

Les mer om Hedda Gabler
Kjøp billetter til Hedda Gabler

Ekstraforestillinger: Porten til Ishavet

Spillestart: 5. november

Image
Porten til Ishavet

Høsten 2025 er publikumssuksessen Porten til Ishavet - eller da Tromsø ble sentrum i verden tilbake på Hålogaland Teater. Polarhistorien som har solgt ut to ganger allerede! Her er det bare å være rask for å sikre seg en billett. 

Hvem lokket Roald Amundsen opp på Tromsdalstinden i 1901? Hvorfor utnevnte Fridtjof Nansen tromsøværingene til ekte vikinger da han kom tilbake fra Polhavet? Hvordan ble Tromsø sentrum for det største mediesirkuset i polarhistorien? Hvem møtte Erik Bye på Ølhallen i 1963? Hvorfor ble utenriksminister Lavrov æresdoktor ved universitetet? Og hva i all verden ville Hillary Clinton fortelle byen en junidag i 2012?

Forestillingen varer i ca. 85 minutter

Av: Ketil Høegh og Harald Dag Jølle
Regi: Morten Kjerstad
På scenen: Ketil Høegh

Les mer om Porten til Ishavet
Kjøp billett til Porten til Ishavet

Kristiania magiske tivolitheater

Spillestart: 6. november

Image
Kristiania magiske tivolitheater

Kristiania magiske tivolitheater gjorde stor suksess i førjulstiden 2024, og møtte ros og lovord fra både publikum og kritikere. Julen 2025 kommer derfor historien om fattiggutten Luka og det magiske tivolitheatret tilbake på HT-scenen!

Jula 2025 er Kristiania magiske tivolitheater tilbake, og med sin storslagne scenografi, fantastiske kostymer og et stort ensemble av barn, voksne og musikere, blir dette nok et år med førjulsmagi for hele familien!

I Kristiania magiske tivolitheater møter vi Luka, som bor sammen med faren sin i Vika tidlig på 1900-tallet. Lukas mor er død, og faren sliter med sorgen etter tapet. Luka er mye alene i byen, og jages en dag inn i Tivoli av en gjeng med farlige unger. Her oppdager han Kristiania magiske tivolitheater og møter en fortryllende verden, der samholdet i teaterfamilien gir arbeid, mening og livsglede, til tross for fattigdommen. I kulissene truer imidlertid eieren av teatret, Erle Butenschøn. Hun trenger penger og vil kaste ut teatertruppen på selveste julaften fordi de ikke har betalt husleia. Sammen med teaterbarna må Luka redde teateret, fellesskapet og hele jula.

Forestillingen varer i ca. 2, 5 timer inkludert pause. Anbefales ikke for barn under 5 år. 

Av: Basert på NRKs julekalender Kristianias magiske tivolitheater, produsert av Monster for NRK. Etter en idé av Atle Knutsen. TV-manus av Kjetil Indregard og Mads Løken. Dramatisert for scenen av Hilde Brinchmann. Musikk av Sindre Hotvedt og Sebastian Zalo

Les mer om Kristiania magiske tivolitheater
Kjøp billetter til Kristiania magiske tivolitheater

Turné: Stein i lomma

Turnéstart: 12. september

Turnésteder: Finnsnes, Sjøvegan, Narvik, Stokmarknes, Leknes, Harstad, Heggelia, Nordreisa, Hammerfest, Honningsvåg, Vardø, Vadsø og Kirkenes

Image
Stein i lomma

Forestillingen Stein i Lomma kommer på turné! 

Når et internasjonalt filmselskap kommer til den lille nord-norske bygda får de lokale gutta, Charles og Jacob, seg jobb som statister. Dermed er de plassert nederst på filmproduksjonens rangstige. Her hersker kyniske produsenter, egoistiske divaer og en utenlandsk regissør som alle kun tenker profitt. Hele bygda snus på hodet og kulturkræsjen mellom lokalsamfunnet og det internasjonale filmselskapet er et faktum.   

Av: Marie Jones
Regi og scenografi: Ketil Høegh
På scenen: Alexander Rindestu, Jonas Delerud

Se spillesteder og kjøp billetter til Stein i Lomma